Napájecí zdroj
Tento napájecí zdroj byl rovněž používán v telefonní technice. Jen fungl nový. Mohl sloužit i jako nabíječ akumulátorů. Velikost nabíjecího proudu šla volit páčkovým přepínačem. Obsahuje transformátor, tlumivku, selenový usměrňovač a masivní odpor. Tento zdroj již nevlastním, prodal jsem ho z důvodu nadbytečnosti.
Zkušební skřínka
Zkušební skříňka vedení se používala na měření a zkoušení účastnických vedení a telefonního přístroje při hledání poruchy účastnické přípojky. Měřením se dalo zjistit, jestli je závada v ústředně, na účastnickém vedení, nebo v telefonním přístroji. Pomocí počítadla se dá informativně zkontrolovat číselnice telefonního přístroje. Skříňka umožňuje připojit zapisovače impulsů a tak přesně změřit parametry číselnice. Se zkušební skříňkou se dalo provádět i jiné měření, jako například zkouška vedení při aktivním volání, měření svodů proti zemi, vyzvánění účastníka, hovor s účastníkem, zkouška vidlicového přepínače telefonního přístroje, zjištění cizího napětí na vodičích a jiné. Ke skříňce se připojovalo telefonní sluchátko pomocí nožového konektoru Tesla, umístěného vlevo dole. Zda-li je skříňka provozuschopná zatím nevím, budu se ji snažit rozchodit a předvést funkci na videu. 60 V telefonní rozvody již nejsou, snad bude částečně fungovat i při stávajících rozvodech na mých telefonních ústřednách, i když naměřené údaje zřejmě nebudou skutečné.
Skříňka je plechová s odnimatelným krytem a výklopným předním krytem, který je na pantech. Tlačítka obsahují telefonní žárovky 60 V. Skříňka pro svůj provoz musí být také 60 V napájena.
Návěstní žárovky telefonní ústředny
Žárovky se používaly v telefonních ústřednách pro signalizaci chodu. Funkce byla následující:
Modrá žárovka – vypadla hlavní pojistka na stojanu
Rudá žárovka – vypadla malá pojistka, např. skupinář, linkový volič, třidič, přenašeč, atd.
Zelená žárovka – mechanická závada, zaseknutý volič
Žlutá s bílou – smyčka (vyvěšený telefon)
Žárovky jsou na 60 V, 10W.
Svit žárovek při napájení 26 V. Barvy při tomto vyfocení nejsou ideálně patrné. Ve dne by ale svit žárovek tolik nevynikl. Jejich podžhavení při tomto napájení tvoří decentní, „teplé“ intim prostředí.
Stanicové přepínače
Sloužily k přepínání jednotlivých telefonních stanic. Dva bakelitové jsou z doby cca. 1960 a dřevěný ještě starší. Z jaké doby ale přesně jsou, nevím.
Počítadlo impulsů z telefonní ústředny
Toto počítadlo bylo instalováno ve starých telefonních ústřednách. Počítadlem se počítaly „provolané impulsy“.
Rotační číselnice
Rotační číselnice jsou téměř staré jako vynález automatické volby. Byly vyráběny číselnice s natahováním v přímce, ale tyto se neujaly. Lépe na tom již byly rotační číselnice. Byly používané ve starých telefonech do doby zavedení tlačítkových číselnic. Rotační číselnice využívá vratnou sílu natažené pružiny pro ovládání kontaktů a kontakty přerušují smyčkový proud. Na toto přerušení pak reagovaly relé a různé voliče v telefonní ústředně. Každému číslu na číselnici odpovídá počet přerušení kontaktů. Například, pokud vytočíme nulu, je to deset přerušení. Je ale zapotřebí rovnoměrný pohyb při vracení číselnice po jejím vratném pohybu po natažení. A tím pádem rovnoměrné přerušování kontaktů. Jinak by telefonní ústředna nebyla schopna správné činnosti. Toto obstarává regulátor otáček, což je vlastně jednoduchý odstředivý regulátor s brzdou. Co je mi známo, tak se používaly tři druhy rotačních číselnic a konstrukce regulátorů byla u každé jiná, ale princip stejný. Vše založeno na odstředivé síle. Snad nejpoužívanější je ten střední typ a to níže uvedený typ 3FA 698 17. Poslední typ se mi konstrukčně vůbec nelíbil. I když byla rotační číselnice tichá, byla to samá umělá hmota a rád tam praskal zejména jeden díl, který vyřadil celou číselnici z činnosti. První typ rotační číselnice nemám, takže předvedu ten nejpoužívanější a toho se budou týkat i fotografie a videa. O posledním typu číselnice později.
Nejpoužívanější typ, typové označení 3FA 698 17
Video funkčnosti číselnice:
Celková funkčnost
Funkčnost regulátoru otáček
Funkčnost rozpínání kontaktů
Kontrolní známka pro telefonní mechaniky
Známky pravděpodobně sloužily telefonním technikům ke zkoušení telefonních automatů. Zobrazované mince nahrazují tehdejší 1,- Kčs jak váhou, tak i velikostí. Mají i vroubkování na svém obvodu jako opravdové mince. Na obrázcích tří známek je vždy rub a líc. Tyto známky fungují v mém mincovním telefonním automatu TÚS Praha.
Instalační krabice 4FA24909
Originál telefonní instalační krabice
Telefonní zásuvka 4FA 260 26
Používaná v 80-tých letech
Zástrčka do telefonní zásuvky
Zástrčka do shora uvedené telefonní zásuvky 4FA 260 26. starší typy uvnitř měli šroubky k připojení kabelu, tyto jsou novější pro nasunutí konektorů.
Zástrčka s redukcí
Přídavný světelný zvonek 5FN44506
Výroba: neznámý československý výrobce. Rok tipuji před r. 1970
Napájení 75 V z telefonního vedení. Střídavé napětí se poté ve zvonku usměrnilo, aby mohlo ovládat relé, které spínalo žárovku na 220 V. Kryt zvonku je bakelitový, spodní část kovová.
Přídavný telefonní zvonek 4FN60600
Výroba: Tesla Stropkov, rok výroby 1970.
Vyrábí se pravděpodobně dodnes, je stále v nabídce.
Používal se k mincovním telefonním automatům, které byly umístěny v restauračních zařízeních, apod. Nebo jako druhý zvonek k telefonu. Další využití mi není známé. Jeho kryt se vyráběl ve více barevných provedeních. Napájení 75 V, 25 Hz. Já ho mám připojený k mincovnímu telefonnímu automatu TÚS Praha.