Seřazeno zhruba podle roku výroby (u replik podle vzoru)
Stránka je neustále aktualizována, fotky telefonů přidávám postupně, vše najednou by nebylo z časových důvodů možné.
Telefonní přístroj ATEA C20021
Výroba Belgie, rok výroby polovina roku 1930
Telefon je perfektně zachovalý, kabely jak ke sluchátku, tak i k přípojce jsou rovněž nepoškozené a originál krimpované. Na spodní straně telefonu je nápis „opraven 1946“. Co přesně tento nápis znamená nevím, pravděpodobně byl v roce 1946 opravován. Proč to ale psali na spodní stranu telefonu, není mi známo. Ale alespoň vím, že je opravdu z roku 1930. Podle tohoto českého nápisu byl asi provozovaný od své výroby v naší republice. Tělo telefonu je vyrobeno z kovu, pravděpodobně slitina zinku a sluchátko je z bakelitu. Váha telefonu 2,8 kg. Takže takový telefon není problém použít pro sebeobranu 🙂 Díky své váze telefon stojí na stole pevně a ani se nehne při vytáčení čísla. Telefon je plně funkční a co mám informace, sloužil určitou dobu v jedné telefonní ústředně. Nyní ho mám doma připojen k telefonní ústředně Tesla UE10. Mechanismus číselnice vyfocený nemám, není k ní běžný přístup. Musel bych to celé rozdělat, což dělat zatím nebudu, pokud vše funguje.
Telefonní přístroj 4174A Prchal Ericsson
Telefonní přístroj CS 20
Dřevěná replika telefonního přístroje Pražského vzoru z roku 1920.
Tento typ na obrázku vyroben v roce 1978, Tesla Liptovský Hrádok. Ale vyráběly se i v Tesle Stropkov v roce 1977. Některé typy se vyráběly s klasickou kroucenou sluchátkovou šňůrou, tento typ ji má spletenou. Telefon je vyroben kombinací dřeva, kovu a plastu a bakelitu. Jako nevýhodu u této repliky bych viděl plastový „náustek“ u mikrofonní vložky. Je tam přilepen a při pádu celého sluchátka se určitě poškodí. Škoda, že není ze stejného kovového materiálu jako držák mikrofonní vložky. Rovněž bakelitový kryt sluchátkové vložky se mi moc nelíbí. Základna telefonu je použita z telefonního přístroje AS 10, na kovových částech je imitováno opotřebení. Jinak je telefon velmi hezky zhotoven.
LT 60 – Výroba Tesla Liptovský Hrádok, rok kolem 1964
Tento telefon je zcela nový a nikdy nepoužitý. Na fotografiích vidíte, jak ho rozbaluji z krabice a jak byl zabalen. Telefon je opatřen příposlechovým sluchátkem a je k zavěšení na stěnu. Vzhledem k tomu, že byl určen k provozu na lodi, je velice robustní, tělo i sluchátko odlito ze slitiny kovů. Kabely ke sluchátku a příposlechu jsou rovněž robustnější konstrukce, vodiče mají silnější průřez. Je chráněn proti průniku vody, hřídel rotační číselnice je uložena v těsnění, sluchátková a mikrofonní telefonní vložka je opatřena fólií proti vniknutí vody. Dvířka telefonu jsou rovněž opatřena těsněním a jsou zajištěna čtyřmi žádnými šrouby. Průchodky kabelů jsou taktéž vodotěsné. Součástky elektroniky uvnitř telefonu jsou zality v monobloku, aby k nim nemohla vniknout vlhkost. Teoreticky by se tedy mohl telefon hodit do kbelíku s vodou a měl by to přestát bez úhony. Tyto telefony se vyráběly i v provedení MB (místní baterie).
Telefonní přístroj T65S
Výroba Tesla Liptovský Hrádok, výroba přístroje probíhala v roce 1965 – 1979. Telefon co mám je rok výroby 11/1977, mám ho v originál krabici a nikdy nebyl použit. Zda-li originál obsahoval v balení návod, mi není známo. Telefonní přístroj byl vyráběn v několika barevných modifikacích a byla u něj poprvé použita kroucená telefonní šňůra propojující sluchátko a vlastní telefonní přístroj.
Telefonní přístroj T65S
Výroba Tesla Liptovský Hrádok, 1965 – 1979
Telefonní přístroj T65 H
Výroba Tesla Liptovský Hrádok, 1965 – 1971
K tomuto telefonu bych řekl, že nebyl moc povedený. Byl sice populární kvůli svému designu, určitě byl v té době zajímavý a tvořil třeba hezký bytový doplněk. Ale měl špatný sklon rotační číselnice. Takže člověk se musel nahnout, aby viděl na čísla, která vytáčí. Pokud telefon neměl někde nahoře na poličce. Při vytáčení telefonního čísla měl telefon tendenci se převrhnout a uhýbat. Při vytáčení telefonního čísla musel být většinou druhou rukou přidržován což ztěžovalo manipulaci při zvednutém sluchátku. Další věc byla také výměna telefonních vložek. Muselo se rozšroubovat celé telefonní sluchátko. Na rozdíl od jiných telefonů, kdy stačilo pouze povolit kryt jednotlivé telefonní vložky.
Telefonní přístroj T65 Ha
Výroba Krušnohorské strojírny, závod Teplice, kolem roku 1965
Na pohled stejná skříňka jako T65H, ale v horní části má dvě tlačítka a zepředu reproduktor. V zadní části je klasický pětikolík pro mikrofon. Jedná se o hlasitý telefon, který byl převzat z typu T65H. Hlasitý hovor se přijímal tlačítkem bez zvednutí mikrotelefonu (sluchátka). do pětikolíkové zásuvky musel být zapnut mikrofon, jinak to nefungovalo. Hlasitý hovor mohl být pak převzat i mikrotelefonem. Na co byl druhý spínač nevím a na co zbytek jednotlivých vodičů v připojovací šňůře nevím také. Každopádně telefon je funkční při připojení vodičů a,b, ve svazku připojovací šňůry.
Telefonní přístroj BS 10
Pravděpodobně telefonní přístroj BS 10, Výroba Tesla Stropkov, 1973-1984.
Alespoň tedy předpokládám podle obrázku na krabici. Štítek na krabici již není čitelný. Nikdy nepoužitý telefon, ještě originál neporušené balení. Zde alespoň můžete vidět, jak se telefony dodávaly. I když bych se rád podíval dovnitř, ale je mi líto krabici rozbalovat. Snad někdy.
Takže jsem dne 14.6.2022 telefon vybalil. Po 41 letech spatřil opět světlo světa. Po vybalení jsem zjistil, že se nejedná o telefonní přístroj BS 10, ale o BS 20. Video můžete shlédnout zde:
Telefonní přístroj BS 10
Výroba Tesla Stropkov, 1973 – 1984
Telefonní přístroj BS 10 šedé provedení
Výroba Tesla Stropkov, 1973 – 1984. Zemnící tlačítko provedeno spínačem Isostat s větším černým hmatníkem.
Telefonní přístroj AN 10
Výroba Tesla Liptovský Hrádok, od roku 1973
Telefon je ve verzi na zavěšení na stěnu se zemnícím tlačítkem. Držák na zavěšení bohužel nemám, tak není ani na fotografiích. Telefon se dá používat i položený na stole, ale v tom případě je potřeba přetočit číselnici, aby nebyla při tomto používání obráceně.
Telefonní přístroj AS 10
Výroba Tesla Liptovský Hrádok, od roku 1973
Tento je ve verzi se zemnícím tlačítkem, je i verze bez zemnícího tlačítka. Verzi bez zemnícího tlačítka mám také.
Telefonní přístroj DS 5802
Výroba Tesla Stropkov kolem roku 1981. Ve sluchátku zabudováno tlačítko se zesilovačem hovoru.
Telefonní přístroj ES 6802
Tento telefon je ještě v krabici, nový nerozbalený a zatím ho rozbalovat nebudu. Výroba Tesla Stropkov kolem roku 1983. Takže pouze fotky uzavřené krabice.
Telefonní přístroj ES 6802
Výroba Tesla Stropkov kolem roku 1983. Typ na fotce je vyroben v roce 1993 a mám ho i s originál krabicí a návodem. Není mi zcela známo, zdali první typy telefonů měli mechanický zvonek, ale tento má již zvonek elektronický. Mikrofonní vložka není uhlíková, ale je instalován elektretový mikrofon. Ve sluchátku je elektronika a tlačítko, které při stisknutí zesílí hlasitost. Sluchátko není s telefonem propojeno čtyř-vodičovým vedením, ale jsou použity pouze dva vodiče. Telefon má modernější rotační číselnici, která byla dle mého názoru poruchová. Ale číselnici se věnuji v odkazu „telefonní příslušenství“. Telefon se vyráběl se v několika barvách a verzi na stěnu.
Telefonní přístroj ES 4620
Výroba Tesla Stropkov kolem roku 1983. Vyráběl se v několika barvách a i verze s kalkulačkou. Ve sluchátku zabudováno tlačítko pro zesílení hovorů.
Telefonní přístroj ES 5850
Výroba Tesla Stropkov kolem roku 1983. Těměř vzhledově stejný jako typ ES 4620, ale má jinou klávesnici a elektroniku v ní.
Telefonní přístroj EN 3600
Výroba Tesla Stropkov kolem roku 1983 a dále. Konkrétně tento je vyroben v roce 1988 Jedná se o nástěnný přístroj. Komu by nevadil sklon v horizontální poloze a horší vyvěšení sluchátka, lze použít i jako stolní telefon. K telefonu byl ještě zřejmě držák na stěnu, ale tento nemám.
Telefonní přístroj DS 3620
Výroba kolem roku 1984. Byly vyráběny v různých barvách – béžová, krémová, oranžová. Také byly různé barvy klávesnice – bílá a černá. U telefonu se nedala přepínat volba, měl ji pouze impulsní. Ač podle klávesnice vypadá na tónovou volbu.
Telefon Tesla FS 1852 – Tesla Stropkov
Výroba kolem roku 1987. Pokud se do vidlice dostalo nějaké smetí, po vyvěšení sluchátka spínač nefungoval a vidlice zůstala zaseknutá.
Telefonní přístroj CPO Freedom 1CS
Vyráběla fy. Zodiac, Švédsko. V ČR prodej kolem roku 1991. Telefon má přepínání pulsní a tónové volby. Dle mého názoru je to celkem sympatický přístroj a údajně bezporuchový. Díky závaží, které bylo instalováno uvnitř na spodní části přístroje telefon dobře držel na stole i při větším natáhnutí šňůry od sluchátka. Dle informací na štítku dovážela fy. Setra s.r.o.
Telefonní přístroj ETA853/10TX
Výroba Iskra Slovinsko, rok 1994. V 90 letech je dovážel SPT Telecom. Vyráběl se v několika barvách. Ač byl telefon lehký, byl poruchový. Třeba při vyvěšení sluchátka díky mechanice nedocházelo k sepnutí spínače a do vidličky přístroje se muselo klepnout, aby se spínač sepnul. snažil jsem se to namazat, nic nepomohlo. Tato porucha je zřejmě zapříčiněna slabou pružinou. Ač mám telefonní přístroj nový, tento problém se vyskytuje celkem často. Tlačítka na číselnici nejsou rovněž moc přesvědčivé.
Telefonní přístroj Katrin
Výroba Iskra Slovinsko, rok rovněž kolem 1994, 95,97. Podobné ETA853. Uvnitř není jediný šroubek, který by držel třeba desku. Hrozný krám.
Telefon Tesla Isn 2832 – Tesla Stropkov
Zcela nový telefon, originálně zabalený. Telefon je univerzální v tom, že je určený pro provoz jak na stole, tak i lze připevnit na stěnu. Výroba rok kolem roku 1995, tento byl vyroben v roce 1997. Celkem sympatický a spolehlivý přístroj.
Doklady k telefonu:
Telefonní přístroj T599
Dovozový, nástěnný telefon, u nás prodávaný pod označením T599. Výroba někdy kolem roku 1996, Filipíny. Zřejmě ho dovážel přímo Český Telecom – nevím. Telefon má více funkcí jako tři paměti, vytočení posledního čísla, vypínač pro vypnutí, zvonění, menší a větší hlasitost. Také nechybí přepínání pulsní a tónové volby. Nic výrazného, ale prostě to, co běžně stačí k telefonování. Sluchátko – vlastní telefon nešel rozdělat, je to někde zacvaknuté a nechci to rozbít. Tak jen fotky z povrchu přístroje.
Telefonní přístroj Český Telecom (Aneta)
Jedná se o český výrobek. Vyráběla ho fy. WT Praha s.r.o. Zda-li byly součásti dováženy, nebo byl celý vyráběn u nás, mi není známo. Rok výroby kolem 1997. Vyráběn byl ve více barevném provedení – černá a bílá. Konkrétně tento telefonní přístroj nemá na sobě název, ale pod logem Český Telecom byl většinou název Aneta. Zadní štítek s údaji na tomto telefonu chybí. Na spodní části jsou dva přepínače a to pro přepnutí tónové a pulsní volby, dále přepínač plné a snížené hlasitosti zvonku.
Telefonní přístroj Telco, PH836ID
Výroba: Telco systems, Slovenko
Hlasitý telefonní přístroj, rok výroby neznám
Telefonní přístroj HAC DP-2018LM
Výroba: China. Jednoduchý telefonní přístroj a jako bonus decentně svítící pravá neonová trubice. Rok výroby neznámý, ale mohl by teoreticky být 2018. Napájení neonu 12 V z adaptéru.
IP telefony
IP, VoiP telefony – internetová telefonie
IP telefon Well 3130IF
Jednoduchý IP telefonní přístroj, nic neumí, ale na klasické telefonování stačí